Az őszibarack rendszertanilag a rózsafélék (Rosaceae) családjába, azon belül pedig a szilvafélék (Prunoideae) alcsaládjába tartozik.
Az őszibarack botanikai nevei: Persica vulgaris MILL, Amygdalus persica L., Prunus persica L., BATSCH
Mint ahogy botanikai nevei is mutatják, sokáig azt hitték, hogy Perzsia a hazája, azonban kutatások bebizonyították, hogy mint sok minden másnak, az őszibaracknak is Kína az őshazája, ott található a géncentruma is.
Az őszibarack terméshéja lehet molyhos, ezt hívjuk őszibaracknak, illetve kopasz, ezt pedig kopasz baracknak vagy nektarinnak (angol eredetű elnevezés).
A nektarinokról sokan hiszik, hogy szilva vagy ringló keresztezése őszibarackkal, illetve volt olyan vendégünk is, aki azt mondta, hogy fél a nektarintól, mert szerinte GMO-k, azaz génmanipuláció termékei. Egyik sem igaz, már időszámításunk előttről is vannak utalások a kopasz barackra, amely minden valószínűség szerint a molyhos őszibarack rügymutációjaként jelent meg. A mi ültetvényünkben is előfordul időnként, hogy némely fa egy-egy ágán lényegesen kevésbé szőrözött barackok vannak, mint a többi ágon.
Őszi-e az őszibarack?
Nem, határozottan nem, más nyelven nem is szerepel a nevében az őszi jelző. Tőlünk lényegesen Délebbre fekvő termőterületeken már májusban, sőt néhány fajta már április végén szüretelhető.
Termesztése
Az őszibarack az egyik legigényesebb, legnehezebben termeszthető gyümölcsfaj. Amennyiben saját kiskertjében szeretne őszibarackot termeszteni, válasszon edzett, betegségeknek ellenállóbb fajtát. Ilyen pl. a magyar Mariska, amelyik gombabetegségeknek ellenálló, jó ízű, fehérhúsú fajta.