A sikeres befőzés alapfeltétele a megfelelő érettségi fokban lévő egészséges, rothadóhibától mentes gyümölcs, a kellőképpen megtisztított edények, (nem törölgetett, hanem lecsepegtetett!) befőttes üvegek, és a nem rozsdásodó, nem "agyonfeszegetett" befőttes tető. Természetesen lehet celofánt is használni, ha valaki ragaszkodik hozzá, vagy ha éppen ilyen speckó befőzési kellékek hirtelenjében nem beszerezhetők, akkor a sima háztartási fólia is megteszi szükségmegoldásként.
A befőzés lényege, hogy hőkezeléssel tartósítjuk a gyümölcsöket, amit valahogy úgy kellene csinálni, hogy a belsejük is átmelegedjen kellőképp, de azért ne főzzük meg a gyümölcsöt.
A befőzés alapmódszere a dunsztolás, ez lehet vizes vagy száraz.
Vizes dunszt: befőttek eltevéséhez használjuk. A gyümölccsel és felöntőlével megtöltött befőttesüvegeket vízzel kb.félig telt lábasba tesszük, és addig melegítjük a tűzhelyen, amig át nem forrósodik a befőttesüvegben lévő szirup és a gyümölcs. Ekkor lezárjuk az üveget, és a biztonság kedvéért berakjuk a befőttesüvegeket szárazdunsztba.
Szárazdunszt: Befőttek, lekvárok, zselék, stb. készítésének befejező művelete. Ládát, felnyitható tetejű padot, nagyobb papírdobozt, gyerekkádat, stb kibélelünk valami meleg anyaggal (én a polár takarókat szoktam használni), ebbe rakosgatjuk a lezárt, még forró üvegeket, jól beatakarjuk, és itt hagyjuk kihűlni őket.
A befőttesüvegek tetejének lezárása nagyon fontos feladat, és a hiedelmekkel ellentétben nem a nagy erő az, ami kell hozzá, hanem a "hogyan" tudása. Lényeges, hogy ezen ne spóroljunk, azaz az elszíneződött, feszegetett, rozsdásodó lapkákat (ez a hivatalos neve) dobjuk ki, mert ha nem, akkor könnyen előfordulhat, hogy a befőttet/lekvárt kell majd kidobnunk.
Tehát, amikor az üvegtetőt rárakjuk a befőttesüvegre, célszerű nem rögtön bezárni, hanem előbb nyitási irányban forgatni, hogy rendesen a helyére ugorjon. Ekkor lehet ráhúzni, de nem kell borzasztó erősen, mert ha jó a lapka, akkor a keletkező vákum úgyis rászorítja. Ha a fülünkhöz emeljük, és nem sziszeg, sistereg, akkor valószínűleg jól zártuk le. Én ekkor még fejre fordítom, úgy viszem a dunsztolóládához (ha nem szivárog belőle a lé, az is azt mutatja, hogy sikerült jól lezárni). Ezáltal a teteje is átforrósodik, és még jobban megnövekszik az esélye, hogy ne forrjon meg az eltett finomság.
Ha kivettük a dunsztból a befőtteket/lekvárokat, és azt látjuk, hogy az üveg teteje homorú (érdemes olyan tetőt venni, aminek olyan "nyomogathatós" közepe van, mint a bébiételes üvegeknek, mert azokon nagyon szembetűnő és kézzel is ellenőrizhető az eredmény; ha megnyomjuk, és stabilan áll, nem mozog, akkor jó), akkor már a meleg panellakásban is eltárolható romlásveszély nélkül a munkák gyümölcse.
Én tartósítószer helyett csak aszkorbinsavat szoktam használni (C vitamin), és a megfelelően hőkezelt és lezárt üvegekben tartósítószer nélkül sem lesz baja a befőttnek/lekvárnak/ivólének.