A gyümölcsök rendkívül nagy jelentőséggel bírnak táplálkozásunkban, hiszen létfontosságú anyagokkal látnak el minket (vitaminok, élelmi rostok, különböző cukrok, ásványi anyagok, antioxidánsok,gyümölcssavak,stb), és mindezenközben még finomak is. A jó magyar gyümölcsnek szinte nincs párja, és a jó íz, zamat azt is jelzi, hogy magas a gyümölcs beltartalmi értéke.
Az alábbiakban néhány tudnivalót találnak a különböző gyümölcsfajok főbb jellemzőiről, értékeiről.
ALMATERMÉSŰEK:
alma:
körte: az egyik legnagyobb élelmirost-tartalmú gyümölcs (még a zöldségek nagy részének rosttartalma sem éri el a körtéét), 10 dkg körte egy felnőtt ember napi rostigényének 5-13 %-át fedezi. A ballasztanyagoknak számító élelmi rostok nagy szerepet játszanak az emésztőszervi daganatos megbetegedések megelőzésében, a szervezet méregtelenítésében, a szérumkoleszterin-szint csökkentésében, az elhízásra, cukorbetegségre ható civilizációs ártalmak mérséklésében. A körte szénhidrát összetétele nagymértékben eltér a többi gyümölcsétől, mivel legnagyobb mértékben fruktózt tartalmaz. Cukortartalmának kb. 75%-át teszi ki a fruktóz és a szorbit, amiknek az átalakítása a szervezetben nem igényel inzulint, tehát cukorbetegek számára a körte fogyasztása a többi gyümölcsnél kedvezőbb. Savtartalma alacsonyabb a többi gyümölcsnél, és energiatartalma is alacsony. Ásványai közül a kálium érdemel említést, valamint a kálium-nátrium aránya (100 mg -2,3 mg/100 g körte), ami hozzájárulhat a táplálék helyes ionarányainak biztosításához (különösen fontos ez a húsokban gazdag vagy sós ételek fogyasztása esetén).
CSONTHÉJASOK:
őszibarack:
sárgabarack:
cseresznye:
meggy:
szilva:
HÉJASOK:
dió: mint a többi csonthéjas magnak, a diónak is előnyös a zsírsavösszetétele. Számos vitamint tartalmaz, vasban, foszforban, káliumban gazdag, magas az élelmirost tartalma. Azonban a diónak van egy olyan értéke, amellyel kitűnik társai közül; jelentős mértékben tartlamaz egy olyan zsírsavat, amit a szervezetünk nem tud előállítani, pedig nélkülözhetetlen a keringési rendszer és az izületek egészségének védelmében. Ezt a vegyületet rendszerint hús, hal fogyasztásával vesszük magunkhoz, de a vegetáriánusoknak sem kell hiányától szenvedniük, ha diót fogyasztanak. Próbálja ki a pirított diót (sütőben, serpenyőben vagy crispezős mikróban elkészítve), a héja könnyen lemorzsolható, és kiváló csemege!
BOGYÓSOK:
bodza: A bogyó sötétkék színét az anthocyane nevű, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású szekunder növényi anyanak köszönheti. Az antocián erősíti az érfalakat és védi a szivet a betegségekkel szemben. Káliumtartalma vízhajtó hatású. A bogyókból szörpöt, bort, zselét készíthetünk. A virágzatból szörp, tea, valamint édesség (sörtéstában sütve, porcukorral meghintve) készíthető. Kérge és levele is használható gyógyteaként. Régen a bodzabokrot a szegények patikájaként tartották számon.
feketeribizli:
piros ribizli: