Szakácskönyvekben, női magazinokban rengeteg módját szokták leírni a különböző lekvárok készítésének, ide én nem egy hasonló módszerfelsorolást írok le, hanem csak azt, amit én is használok, és ami nekem az évek során bevált.
Őszibaracklekvár
hozzávalók: 1kg hámozott, magozott őszibarack, 10-20 dkg cukor, aszkorbinsav (kiskanálnyi)
Én ezt a lekvárt Champion barackból csinálom, de a szokással ellentétben egyáltalán nem folyós, agyonérett barackból, hanem már érett színű (nem haragos zöld, hanem fehérbe hajló), de még kemény és félig puha barackokból. A barackok nagy részét leturmixolom. Még az összeturmixolás előtt bele kell tenni az aszkorbinsav felét, hogy ne barnuljon be, szép fehér maradjon! (Ehhez a művelethez lehet citrom- vagy borkősavat is használni, lényegesen olcsóbb.) A pépesített barackot a főzőedénybe teszem, a maradék barackokat darabokra vágom és hozzáteszem. Belekeverem a cukrot és rögtön el kezdem főzni. Célszerű vastag és széles aljú edényt használni. Vastagot azért, hogy ne égjen le, széles aljút, hogy nagy felületen érintkezzen vele a főznivaló, minél hamarabb átmelegedjen. Kevergetni kell, hogy nehogy leégjen, forrás után még 1-2 percet melegíteni, hozzáadni a maradék aszkorbinsavat, elkeverni, aztán be az üvegekbe, azokat pedig a szárazdunsztba.
Lehet csinálni darabok nélkül is, úgy akár bébidesszertnek is kiváló.
Ribizlizselé
(belga alaprecept, cukortartalma ízlés szerint csökkenthető, de legfeljebb az eredeti adag feléig, biztosabb sikerhez zselésítőt is használhatunk, főleg, ha csökkentettük a cukor mennyiségét)
Készíthető piros és fekete ribizliből egyaránt.
Legjobb hozzá a még nem teljesen érett (nem túl leveses) de már kialakult aromaanyagokkal rendelkező ribizli. A nem teljesen érett gyümölcsöknek ugyanis nagyobb a pektintartalmuk.
Hozzávalók: ribizli, a kinyert ribizlilé súlyának megfelelő (vagy legalább fele) súlyú cukor, aszkorbinsav
A ribizlit NEM kell lecsumázni (azaz leszedni a szemeket a fürtről). Össze kell törni a szemeket (kis mennyiség esetén villával, kézzel is lehet; vagy ledarálni, stb.) - ha piros és fekete ribizlivel egyaránt dolgozunk, először érdemes a feketét csinálni, aztán a pirosat, mivel a piros le fogja "marni" a fekete által okozott, egyébként meglehetősen lemoshatatlan fekete foltokat. Az összetört ribizlihez keverünk aszkorbinsavat (esetleg citrom- vagy borkősavat), és néhány órán - egy éjszakán - át állni hagyjuk, hogy a héj alól jól kiázzon a pektin.
Ezután kinyerjük a levét a gyümölcsnek. Ez történhet passzírozóval, gyümölcscentrifugával, stb.
Hozzáadjuk a cukrot, felfőzzük. Forrás után még néhány percig főzzük, majd beüvegezzük (amennyiben zselésítőt használunk, ott követni kell a gyártó utasításait az elkészítésben). Ha megegyező súlyú cukrot adtunk hozzá, akkor fedő nélkül hagyjuk kihűlni, ez is elősegíti a zselésedét, majd amikor kihűlt, akkor rakjuk rá a tetőt.
Belgiumban a Wallonok számára ez a zselé olyan, mint nekünk a sárgabaracklekvár. Vajas sajtos (fiatal Gouda szeletek) kenyérrel eszik reggelire - nagyon finom, de borzasztóan hízlaló!
Sárgabaracklekvár
Hozzávalók:
1 kg sárgabarack (szintén nem a túlérett, leveses a jó, mivel ennek a cukrai másként viselkednek főzéskor, mint a már kellemes illattal, aromával rendelkező, de még nem túl leveses baracknak, aminek még a pektintartalma is magasabb, tehát a kellemes állag eléréséhez kevesebb főzési idő elegendő), 20 dkg cukor, 1-2 kk aszkorbinsav
A gyümölcsöt megmossuk, félbevesszük és kimagozzuk. Belerakjuk a lekvárfőző edényünkbe, rárakjuk az aszkorbinsav felét, hozzáadjuk a cukrot, összekeverjük és rögtön elkezdjük főzni. Vigyázzunk, le ne égjen (l. őszibaracklekvárnál leírtakat). Forrás után még egy pár percig rotyogtatjuk, majd hozzákeverjük a maradék aszkorbinsavat és beüvegezzük, száraz dunsztba tesszük.
Lehet turmixolni is, (gyerekek tapasztalatom szerint nem kifejezetten értékelik a gyümölcsdarabok iránti mániánkat), de akkor a turmixolás előtt feltétlen össze kell keverni aszkorbin- (v. citrom-, borkő-)savval, hogy ne barnuljon meg a turmixolás során.