Rostos ivólé készítése barackból rendkívül egyszerű dolog.
Hozzávalók: magozott, érett,leveses barack, víz, cukor, aszkorbinsav
Nem tudok konkrét mennyiségeket írni, mert a víz és a cukor mennyisége erősen függ a barack levesességétől, édességétől, valamint az egyéni ízléstől.
A barackot alaposan meg kell mosni, a legjobb kopasz barackot használni, azt elég csak egyszer mosni, majd ki kell nyerni a belőle levet. Ez történhet gyümölcscentrifugával vagy nagyanyáink kézihajtányos paradicsompaszírozójával. (Lehetőleg nem a középen tekerős, tölcsérszerű változattal, hanem a húsdaráló-kinézetűvel.) Meglepő, de a leggyorsabban a húsdarálószerűvel lehet haladni.
A lét a főzőedénybe kell önteni, és rögtön tenni hozzá az aszkorbinsavat (citrom- vagy borkősav is jó ennél a fázisnál még), hogy ne barnuljon be /antioxidáns hatás a konyhában! :) /, majd fel a főzőlapra, hozzá a vizet és cukrot kis adagokban. Én kostolgatni szoktam, és amikor jónak ítélem meg az ízét és állagát, akkor már nem rakok hozzá többet. Fel kell forralni, forrás után melegen tartani, bele az aszkorbinsavat, elkeverni, majd beüvegezni, és száraz dunsztba rakni. (Erről bővebben a befőzés menüpont alatt.)
Fehér- és sárgahúsúból egyaránt lehet csinálni, jó leveses barackot érdemes választani hozzá, úgy kevesebb víz kell.
Ugyanígy készíthetünk ivólevet más gyümölcsökből is, pl. körtéből, sárga(kajszi)barackból.